«Toleration and repression in the Middle Age. In memory of Lenos Mavrommatis International Symposium, 10». Ed. Katerina Nikolaou. Athens, National Hellenic Research Foundation, Institute for Byzantine Research, 2002. – 389 pстатья Рецензия

[1] Вальков Д. В. toleration and repression in the middle age. in memory of lenos mavrommatis international symposium, 10. ed. katerina nikolaou. athens, national hellenic research foundation, institute for byzantine research, 2002. – 389 p // Антропология культуры. — Vol. 4. — Институт мировой культуры МГУ Москва, 2010. — P. 393–402. Публикация является подробным историографическим обзором.