Influence decentration on logic thinking formation at the senior preschool childrenстатья

[1] Pogozhina I. Influence decentration on logic thinking formation at the senior preschool children // Book of Abstracts. Islamic Azad University-I.R.Iran. 1st International Congress on Child and Adolescent Psychology (ICCAP) Cross-Cultural and Islamic Approaches. — 2011. Когнитивные подсистемы причинно взаимосвязаны между собой в ходе познавательного развития детей-дошкольников. Возможно успешное целенаправленное развивающее влияние на одни подсистемы (конкретно-операциональные структуры) через формирование других (повышение показателей децентрации). • The new data about causal interrelation of cognitive subsystems during preschool children cognitive development and about the possibilities of successful purposeful developing influence on one subsystems (concrete-operational structures) through formation of others (improving of decentration) were obtained.