Stable cosmological solutions and superpotential method in two-field modelsстатья

Статья опубликована в журнале из списка Web of Science и/или Scopus
Дата последнего поиска статьи во внешних источниках: 29 мая 2015 г.

1. Полный текст Bulatov_Vernov_QFTHEP2010_075.pdf 96,4 КБ 28 октября 2014 [syvernov]

[1] Bulatov N. V., Vernov S. Y. Stable cosmological solutions and superpotential method in two-field models // Proceedings of Science. — 2010. — no. PoS(QFTHEP2010). — P. 075. The stability of isotropic cosmological solutions for two-field models in the Bianchi I metrics is considered. We have proved that the sufficient conditions for Lyapunov stability in the Friedmann-Robertson-Walker metric are sufficient for the stability under anisotropic perturbations in the Bianchi I metric as well. The standard way to construct cosmological models with exact solutions in the Friedmann-Robertson-Walker metric is the superpotential method. We have used the superpotential method to construct stable kink-type solutions and obtained conditions on superpotential, which are sufficient conditions for the Lyapunov stability. We analyze the stability of isotropic kink-type solutions for quintom models related to the string field theory.