Спутниковые измерения суммарного потока солнечного ультрафиолетового излучениястатья

Статья опубликована в журнале из списка RSCI Web of Science

Информация о цитировании статьи получена из Web of Science
Статья опубликована в журнале из списка Web of Science и/или Scopus
Дата последнего поиска статьи во внешних источниках: 8 января 2017 г.

[1] Спутниковые измерения суммарного потока солнечного ультрафиолетового излучения / S. I. Avdiushin, L. L. Bukusova, E. A. Bruevich и др. // Геомагнетизм и аэрономия. — 1981. — Т. 21. — С. 925–927. A solar ultraviolet radiometer based on the CaSO4 thermoluminescent phosphor has been developed to perform measurements of the total ultraviolet flux at wavelengths not greater than 1300 A. Performance tests carried out from November 1978 to February 1979 on a Prognoz satellite show that this radiometer is able to measure the total flux with an accuracy that makes it possible to record variations produced by changes of solar activity.