Перевод статьи Б.Ф. Скиннера «Контингентное управление в классе» («Contingency management in the classroom» In: Readings in educational psychology. Causes of behavior. Rosenblith, Allensmith, Williams, 1973)статья

[1] Габай Т. В. Перевод статьи Б.Ф. Скиннера Контингентное управление в классе (contingency management in the classroom in: Readings in educational psychology. causes of behavior. rosenblith, allensmith, williams, 1973) // Теории учения. Хрестоматия Ч. 2. Редакторы-cоставители: Н.Ф. Талызина, И.А. Володарская. — 2. — Издательство Московского университета Москва, 1998. — С. 25–37.