Получение наполненного трикальциевым фосфатом поликапролактона для термоэкструзионной печати макропористых биокомпозитов для костной имплантациитезисы доклада

Работа с тезисами доклада

1. Полный текст AMP2015_Klimashina1.pdf 1,4 МБ 7 декабря 2015 [alenakovaleva]

[1] Получение наполненного трикальциевым фосфатом поликапролактона для термоэкструзионной печати макропористых биокомпозитов для костной имплантации / Д. М. Зуев, Е. С. Климашина, В. И. Путляев и др. // Сборник трудов XIII Российско-Китайского Симпозиума Новые материалы и технологии (AMP-2015), 21-25 сентября 2015, ISBN 978-5-902063-53-7. — Т. 2. — М.:Интерконтакт Наука Москва, Россия, 2015. — С. 809–812. Porous bioresorbable 3D-structures based on composites such as thermoplastic polymer/calcium phosphate demonstrate both osteoconductive and osteoinductive properties assuming their use in regenerative medicine. We report here on fabrication of biocomposites beta-Ca3(PO4)2/polycaprolactone. Composite cords with different ratio of beta-Ca3(PO4)2 (23% and 46%, 50% and 70 wt.%)/polymer and different binder - paraffin oil and ethanol, respectively, were extruded and used for 3D-printing of macroporous periodic structures by FDM-technique.